info@eduways.net
info@eduways.net
0530 602 94 42

İletişim

 • Osmanağa Mahallesi General Asım Gündüz Caddesi Onur İş Hanı No:6/611 Kat:6 Kadıköy/İstanbul
 • info@eduways.net
 • +90 (216) 773 01 31

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışı eğitimleri ile birlikte birçok ülkeden gelen öğrenciler kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri ortamlar içerisinde bulunurlar. Eğitim hayatlarının daha iyi bir seviyeye ulaşması adına yüksek lisans programları ile gerek dil gelişimleri gerekse bilgi birikimleri artar. Yüksek lisans başvurularında yurtdışı ülkelerin seçilmesi öğrenciler için büyük bir avantaja sebep olacaktır.

Yüksek lisansa başlamadan önce dil eğitimi alabilecek öğrenciler olduğu gibi dil eğitimi almadan da yüksek lisansa başlanabilir. Yıllık eğitim ücretlerinde ise birçok yönden farklılıklar oluşabilir. Bu durum her bir ülkede yurtdışı yüksek lisans için farklı sonuçlara denk gelebilir.

Yüksek Lisansı Yurt Dışında Yapmanın Avantajları

Yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin çeşitli açılardan diğer meslektaşlarına göre avantajlar sağladığı söylenebilir. Özellikle genç yaşta yurtdışı eğitimlerine hızlı bir şekilde katılım sağlayan ve çeşitli sosyal projelerde ön plana çıkan öğrenciler pek çok açından avantaj sahibi olabiliyorlar. Yurtdışı eğitimi ile birlikte öğrencilerin sağladığı avantajlar;

 • Avrupa birliği genelinde geçerli olan diplomaların sunulması
 • Gittiği ülkede çeşitli iş imkânlarıyla karşılaşılabilmesi
 • Bütçesel olarak uygun ülkelerin tercih edilebilmesi
 • Dünyadaki farklı eğitim sistemleri ile tanışılabilmesi
 • Farklı dil becerilerinin geliştirilebilmesi
 • Yeni kültürlerle tanışılması

Şeklinde ifade edilebilir. Bu avantajlar iş hayatında bireyler için ön plana çıkmalarını sağlayacak durumlardır. Ayrıca kendi ülkelerindeki meslektaşlarına farklı alanlarda da katkı sağlayabiliyorlar.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapabilecek Bölümler

Yurtdışından yüksek lisans yapmayı hedefleyen öğrenciler ülkemizde günden güne artıyor. Özellikle bu durum son yıllarda artışa geçmiştir. Mezun olan öğrenciler kendilerini alanlarında daha iyi seviyelere giderek kanıtlama eşindedir. Ayrıca yurtdışında eğitim almak öğrencilerin yeni ülkelere seyahat etmek için geliştirdikleri yöntemler arasında da gösterilebilir.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin bölümleri önem taşır. Her bir bölümün okullarına göre ülkeler için kontenjanları mevcuttur. Ayrıca her bir üniversite de aynı okullara kontenjan atanmadığını da belirtmek gerekir. Eğitimlerini yurtdışında yer alan ülkelerde yapmak isteyen bireyler, istedikleri okulların kontenjan durumlarına ve hangi ülkelerden öğrenci aldıklarına bakmalıdır. Bu konuda yurtiçi eğitim danışmanları ile görüşülmelidir. Özellikle yurtdışı master yapmak isteyen öğrenciler sıklıkla mühendislik, mimarlık, psikoloji, sosyal bilimler ve işletme bölümlerini tercih ederler.

Yurtdışı Yüksek Lisans Şartları

Yüksek lisanslarını farklı ülkeler içerisinde talep eden bireyler için belirlenmiş bazı yüksek lisans şartları vardır. Bu konuda altını çizmek gereken bir başka nokta, başvuru şartlarının hem genel hem de özel olduğudur. Yani üniversitelerin kendi bünyelerinde sağladığı koşullarda vardır. Bu koşullara erişebilmek için birebir siteler incelenmelidir.

Genel olan yüksek lisans başvuru şartları ise;

 • Pasaport fotokopisi
 • En az 2.20 not ortalaması
 • Lisans diploması ve transkripti
 • CV ve referans mektupları

Şeklinde sıralanabilir. Bu koşulların yanında sizden istenen farklı belgeler için gerekli birimlerle görüşmeniz gerekecektir.

Yurtdışı Yüksek Lisans Ücretleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken noktalardan biri de eğitim hayatları ve yaşam süresi için belirli bir ücretlendirmenin olmasıdır. Bu ücretlendirmelerde her bir üniversitenin gerek kalitesi gerekse ülkenin pahalılığı önem taşır. Aylık maliyetiniz gidecek olduğunuz ülkeye göre değişir. Ortalama olarak konaklama, yaşam giderleri, eğitim 200-300 Euro gibi bir maliyete denk gelebiliyor. Maliyet hesaplamalarınızı ülkeye gitmeden önce hazırlamanız daha doğru olacaktır.

Yurtdışı Yüksek Lisans Yapılabilecek Ülkeler

Yurtdışı yüksek lisans eğitimlerinde bazı ülkeler sıklıkla tercih edilirken bazı ülkelerde bu düzenlemeler çok fazla gelişmemiştir. Özellikle bahsedilmesi gereken eğitim uygulamaları gelişmiş ülkeler Makedonya , Polonya , Ukrayna , Bulgaristan , Belarus , Kosova , Azerbaycan gibi ülkeler olarak gösterilebilir. Bu ülkeler gerek yüksek lisans gerekse diğer eğitimlerinde pek çok ülkeden öğrenciye ev sahipliği yaparlar. 

Polonya'da Yüksek Lisans

Polonya’da yüksek lisans fırsatlarını Eduways ile değerlendirin. 

Makedonya'da Yüksek Lisans

Makedonya’da yüksek lisans fırsatlarını Eduways ile değerlendirin. 

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır ?

Bize Yazın
Bize Ulaşın
Whatsapp
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?