info@eduways.net
info@eduways.net
0530 602 94 42

İletişim

  • Osmanağa Mahallesi General Asım Gündüz Caddesi Onur İş Hanı No:6/611 Kat:6 Kadıköy/İstanbul
  • info@eduways.net
  • +90 (216) 773 01 31

Makedonya'da Üniversite

Üsküp Üniversitelerini İnceleyin

İştip Üniversitelerini İnceleyin

Gostivar Üniversitelerini İnceleyin

Bulunduğunuz ülkede üniversite okuma şartlarını karşılayamıyor olabilirsiniz ya da yurtdışında üniversite deneyimi yaşamak istiyor olabilirsiniz. Dilediğiniz bölümde, sınavsız bir şekilde Makedonya’da üniversite okuma fırsatınız var. Bizler eğitim danışmanlığı yaparak sizlerin istekleri ve hayalleri doğrultusunda en doğru üniversiteye yerleşmeniz için buradayız.Yurt dışında üniversite okuma hayali birçok kişi tarafından pahalı bir seçenek olarak düşünülür. Fakat ülkemizdeki özel okul fiyatlarına bakıldığında, Makedonya üniversite fırsatlarının çok daha maliyetli olduğu görülür.

Makedonya’da Üniversiteye Başvururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öğrenci adaylarımızı yerleştirdiğimiz tüm üniversiteler YÖK tarafından onaylıdır. Makedonya başta olmak üzere yurt dışında eğitim almak isteyen kişiler, karar vermeden önce bazı noktalara dikkat etmelidir.En başta karar verecekleri ülkenin kültürel ve sosyo ekonomik yapısı kendilerine uygun mu, okula ulaşım kolay mı? Öğrencisi olmayı planladıkları üniversite ve bölüm, planladıkları kariyer hedeflerine uygun mu? Bunlar arasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de üniversite ve bölümlerinin uluslararası akreditasyonu var mı?

Makedonya’da Bulunan Eğitim Kurumları

Makedonya’da uygulanan eğitim sistemi, Avrupa’da uygulanan eğitim sistemine uygundur. Bu sebepten dolayı Makedonya’daki devlet üniversitelerinin tümünü, özel üniversitelerin ise bazılarını Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ülkemizde tanınıyor.Makedonya’nın başkentinde bulunan Kiril Metodi Üniversitesi uzun bir geçmişe sahiptir. Yine aynı şekilde Manastır Üniversitesi’nin de köklü bir geçmişi vardır. Yakın zamanda ülkemiz tarafından akreditasyon verilmiş olan İştip- Goce Delcev Üniversitesi de eğitim bakımından öne çıkan bir kurumdur.MIT Üniversitesi, Üsküp’te bulunan bir özel üniversitedir. Eğitim dili Türkçe ve Makedoncadır. Bunların dışında yine çok sayıda üniversite tercihi bulunmaktadır. Makedonya’da eğitim veren tüm üniversiteler Bologna uyumludur.

Makedonya’da Eğitim Ücretleri

Makedonya üniversite ücretleri ülkemizde ve diğer Avrupa ülkelerine bakıldığı zaman çok daha uygun fiyatlıdır. Örneğin, Türkiye’de bir dershaneye verilecek ücret ile Makedonya’da sağlık eğitimi almak mümkündür.Üniversitelerin eğitim ücreti 1000 € dan başlayarak çeşitlik göstermektedir. En çok tercih edilen Tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümler 1500 € ile 3000 € bandında değişmektedir. Yine aynı şekilde mühendislik fakülteleri de senelik 1000 € ile 3000 € arasındadır.

Makedonya’da Dil Eğitimi

Çoğu üniversitede eğitim dili Makedoncadır. Fakat aynı zamanda İngilizce eğitim ve Arnavutça eğitim veren üniversiteler de vardır. Bu sene Makedonya’da Türkçe eğitim veren üniversiteler de açıldı.Üniversiteye başlamadan önce bir sene hazırlık eğitimi alınması gerekiyor. Bazı üniversiteler hazırlık eğitimini kendi kurumlarında verirken bazı üniversiteler ise hazırlık eğitimini anlaşmalı olduğu dil okullarında vermekte. Hazırlık eğitimin ücretleri yine aynı şekilde makul seviyelerdedir.

Makedonya’da Eğitim Almanın Avantajları

Makedonya üniversite eğitimine başlamadan önce herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Bundan dolayı son yıllarda Makedonya’da eğitim almak ülkemizde büyük bir ilgi görmekte. Sınavsız bir giriş mevcut fakat Tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir husus var. İlk yıl başarıyla geçilecek hazırlık eğitimi sonrasında, öğrenciler Tıp fakültesine lise diploma notları göz önünde bulundurularak yerleştiriliyor.Makedonya’da yaşam ve barınma ücretleri ülkemizle karşılaştırılamayacak kadar uygundur. Bu durum Makedonya’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Düşük eğitim ücretleri, sosyal yaşamın ucuzluğu, verilen eğitimin kalitesi yabancı öğrenciler için Makedonya’da okumayı daha da cazip yapıyor.Makedonya’da bulunan devlet yurtlarının sayısı yetersizken özel yurtların aylık fiyatları ise 110-130 Euro arasında değişmekte. Yurtta kalmak dışında eve çıkma seçeneği de bulunuyor. Danışmanlık verdiğimiz öğrencilerimi genellikle eşyalı evlerde, ev arkadaşlarıyla kalmayı tercih ediyor. Makedonya’daki ev kiraları ise 180-300 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Makedonya

Bize Yazın
Bize Ulaşın
Whatsapp
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?